ul. Iwaszkiewicza 3, Poznań

601 787 004

Nadwrażliwość zębów

Nadwrażliwość zębów spowodowana jest utratą szkliwa, co powoduje odsłonięcie zębiny. Wtedy nawet nieszkodliwe bodźce generują odpowiedź bólową. Utrata szkliwa, określana jako starcie zęba, może być spowodowana:

  • atrycją (spowodowana bruksizmem czy zaciskaniem zębów);
  • abrazją (jest wynikiem nieprawidłowego szczotkowania lub ciągłego kontaktu ciała obcego z zębem);
  • erozją (rozpuszczanie szkliwa pod wpływem kwaśnego środowiska, np. przez zbyt częste spożywanie soków i owoców cytrusowych);
  • abfrakcją („zgięcia” zęba spowodowane działaniem odśrodkowych sił żucia)

Najczęściej co najmniej dwa z wymienionych czynników muszą zadziałać, aby doszło do rozwoju nadwrażliwości.

W przypadku nadwrażliwości występuje odpowiedź bólowa na zimno i ciepło, przy spożywaniu słodkich, kwaśnych, a czasem także słonych potraw i napojów. Występują problemy ze szczotkowaniem zębów, a wizyty u dentysty mogą powodować uczucie dyskomfortu przy oczyszczaniu, osuszaniu czy dotyku.

Należy jednak pamiętać, że nadwrażliwość zębów nie jest wyrokiem i można ją leczyć. Lekarz po dokładnym określeniu przyczyny nadwrażliwości jest w stanie wybrać metodę leczenia, która sprawdzi się w konkretnym przypadku. Po wyeliminować czynnika sprawczego można wdrożyć leczenie, które lekarz wybierze u danego pacjenta. Główna zasada działania metod i preparatów leczących nadwrażliwość polega na zamknięciu kanalików zębinowych lub przerwanie odpowiedzi nerwowej na bodziec bólowy. Obecnie stosuje się w tych zabiegach preparaty zawierające fluor, wapń czy aldehyd glutarowy. Dostępne są również wieloskładnikowe preparaty, żywice, lasery czy powszechnie stosowane materiały glass-jonomerowe, kompozyty i korony ceramiczne. Po zabiegu pacjent otrzymuje od lekarza odpowiednie zalecenia do przestrzegania w domu.

Nadwrażliwość może rozpocząć się od tkliwości jednego zęba, a potem dotyka kolejne. Nie należy zatem zwlekać z udaniem się z tym problemem do lekarza-dentysty. W naszym gabinecie stomatologicznym zapewniamy szybkie wykrycie i wyeliminowanie tego problemu. Wczesna wizyta w naszym gabinecie zaoszczędzi wielu problemów i przede wszystkim bólu. Zapewniamy Pacjentom szybkie i profesjonalne leczenie oraz natychmiastowe i trwałe zniesienie reakcji bólowych.